
Alekszandra, vagyis Szaska egy tizenhat éves lány, aki az anyukájával él, és egy nyaralás alkalmával különös, rémisztő találkozásban lesz része, ami megváltoztatja az életét. Ez a találkozás meghatározó lesz a hamarosan közeledő iskolaválasztásra nézve is, és Szaska egy isten háta mögötti kisvárosban köt ki egy obskúrus főiskolán, ahol maga sem tudja, mit fognak tanítani neki. A tizenéves (vagy abban a lelki-szellemi légkörben leragadt - nem pejoratívan, sőt magamat is beleértve) olvasók számára könnyű azonosulni a kortárs csoportba beilleszkedni nehezen tudó, első látásra átlagosnak tűnő, mégis különleges lány alakjával. A szerzők - egyébként egyszer valaki magyarázza el nekem, hogyan lehet ketten írni egy regényt, főleg egy házaspárnak! mi már elváltunk volna, de minimum agyonütjük egymást -, szóval a szerzők remekül tartják fenn a feszültséget mind a főszereplő jellem- és "mesterségbeli" fejlődésének leírásával, mind az őt körülvevő titokzatos világról csöpögtetett információkkal. Ugyanakkor egyáltalán nem éreztem hatásvadásznak ezt a fenntartott feszültséget, nagyon meggyőző volt. Egész egyszerűen tényleg letehetetlen könyv, és ilyet már régen mondtam.
Sokat gondolkoztam azon, miért rántott be magába ennyire ez a könyv, és rábukkantam egy korai könyves, illetve filmes alapélményemre a háttérben, aminek esetemben öndefiniáló jelentősége is volt, ez pedig Zseleznyikov Bocsáss meg, Madárijesztő! című regénye. Egyrészt a légkör, a szovjet-orosz fíling miatt, másrészt ott is megjelenik a kívülállóság motívuma, és valami radikális hajlam az - elsősorban érzelmi - öncsonkításra, önpusztításra - ugyanakkor önfeláldozásra, de nem ugyanaz vajon a kettő? -, ami visszhangot vert ebben a történetben. Szaska mindig olyasmiket csinál, amit nem kéne, amiről tudja, hogy tilos és veszélyes, de képtelen ellenállni neki, mert az a veszélyes, tiltott dolog szirénhangon (és felszólító módban) szól hozzá, és annyira gyönyörűnek és helyénvalónak tűnik... Volt ebben valami fájdalmasan ismerős.
A végső pontszám: öt tompa fényű arany pénzérme (ne kérdezd, honnan jött...). Egyetlen hibája a könyvnek, hogy még nagyon sokáig tudtam volna olvasni, egy csomó kérdésem maradt a világgal kapcsolatban, ezért kérem, sőt könyörögve kérem a kiadót (Metropolis Media), hogy adjanak ki még sok-sok könyvet Gyacsenkóéktól, például lehetne rögtön a Metamorfózisok-trilógia második részét (ez az első, de azt hiszem, nem ez a történet folytatódik a következő részben). Vagy mindegy is, hogy mit, csak hadd merüljek még bele ebbe az elborult világba.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése